Єврейська освіта у новому Форматі

2019 рік став роком втілення масштабного проєкту з формальної та неформальної єврейської освіти «Є-ТОМУС»

В Україні створили перші 10 модулів підвищення кваліфікації для освітян у галузі юдаїки. «Є-ТОМУС» – єврейська традиційна освіта в модерному українському суспільстві, що здійснюється Центром єврейської освіти в Україні за підтримки Українського культурного фонду.

«Проект народився з ідеї необхідності підвищення кваліфікації освітян і діячів культури у галузі юдаїки. Зараз курси підвищення кваліфікації та перепідготовки займаються лише загальними напрямками та дисциплінами, і з єврейською освітою виникає проблема: у нас існує мережа закладів від дитячих садків до закладів вищої освіти, але підвищити фаховий рівень педагоги не мають де. Також це стосується неформальної освіти – молодіжних клубів, дитячих таборів тощо. Тому ми вирішили розробити освітню програму підвищення кваліфікації саме з цих напрямків», – розповіла керівник проекту Наталія Бакуліна, кандидат педагогічних наук, директор Центру єврейської освіти України, керівник проекту, експерт із розроблення навчальних модулів «Єврейська освіта в Україні та світі: історія та сучасність», «Методика викладання дисциплін з юдаїки», на прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

Теми модулів – «Єврейська освіта в Україні та світі: історія та сучасність», «Методика викладання дисциплін з юдаїки», «Традиційна культура єврейського народу», «Традиційне єврейське музичне мистецтво», «Історія єврейського народу», «Реалізація компетентнісного підходу на уроках івриту», «Історія Голокосту на теренах України», «Бабин Яр: пам’ять на тлі історії», «Неформальна єврейська освіта», «Клас як соціальна група».

Співавтори проекту зазначають, що зараз в освітньому процесі культури національних меншин України майже не присутні. Водночас, такий запит існує. Наприклад, у семінарі «Звуки єврейської музики-2», що відбувся у вересні, захотіли взяти участь чимало викладачів зі сфери музичної освіти, які не спеціалізуються на єврейській музиці, у тому числі з Національної музичної академії імені П. Чайковського та Національного педагогічного університету ім. М.Драгоманова.

«Цей семінар продемонстрував нам велику зацікавленість викладачів у тому, щоб тема народних музичних мистецтв і культури була більш присутня в освіті. Зараз у державних освітніх програмах немає музичної культури угорців, румунів, євреїв, кримських татар, болгар. … У своєму модулі я спробувала не лише розповісти щось про єврейську музику, а й пояснити глибинні зв’язки єврейської музики спільнот України і Східної Європи та взаємозв’язки з музичними культурами різних етносів, які проживають на теренах сучасної України», – розповіла Раїса Гехтман, методичний консультант Центру єврейської освіти України, експерт із розроблення навчальних модулів «Традиційна культура єврейського народу», «Традиційне єврейське музичне мистецтво».

«Для нас як державної установи, яка покликана підтримувати культуру й мистецтво в Україні, серед основних пріоритетів – підтримка культурного різноманіття нашої держави, і, звісно, підтримка освітніх проектів. Це необхідно для виховання критично мислячих громадян, які будуть презентувати країну всередині та назовні. Цього року серед близько 450 підтриманих проектів у сфері культури та мистецтва більшість має пріоритетом саме підтримку культури національних меншин України та мистецької освіти», – зазначила Юлія Федів, виконавчий директор Українського культурного фонду.

Зміст навчальних модулів курсів підвищення кваліфікації підготують до акредитації в Міністерстві освіти і науки України. Це дозволить проваджувати їх в освітню діяльність та отримувати офіційне підтвердження та підвищення категорії під час проходження атестації та сертифікації відповідно до вимог закону «Про освіту».

Гехтман Раїса Менделівна, керівник проекту «Звуки єврейської музики-2», методичний консультант ЦЄОУ

На наступних етапах проекту розглядають можливість розширити кількість навчальних модулів та створити дистанційні курси, залежно від тенденцій в освіті та потреб самих освітян.

Нагадаємо, з 17 по 19 вересня 2019 року в Києві відбувся другий Всеукраїнський семінар підвищення кваліфікації вчителів музики єврейських шкіл і дитячих садків, а також керівників музичних програм єврейських громад та організацій «Звуки єврейської музики-2».

Організатори та партнери семінару: Центр єврейської освіти України за фінансової підтримки Українського Культурного Фонду, Голландського Єврейського Гуманітарного Фонду, Асоціації єврейських організацій та общин (Ваад) України й організаційної підтримки Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства та видавництва «Дух і літера», відділу навчання мов національних меншин та зарубіжної літератури Інституту педагогіки НАПН України.

Мета семінару: підвищення кваліфікації фахівців у галузі єврейського традиційного музичного мистецтва та культури. Даний семінар став пілотним у рамках апробації окремих навчальних модулів проекту «Є-ТОМУС» — «Єврейська традиційна освіта в модерному українському суспільстві», який нині реалізується Центром єврейської освіти України за підтримки Українського культурного фонду.

Учасниками семінару стали вчителі, вихователі, викладачі, керівники й організатори музичних і творчих програм і колективів, які мають професійну музичну освіту, з різних регіонів України, а саме Анатіївки, Білої Церкви, Дніпра, Києва, Кривого Рогу, Луцьку, Львова, Одеси, Херсону, Черкас тощо.

Бакуліна Наталія Валеріївна, директор ЦЄОУ, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник відділу навчання мов національних меншин та зарубіжної літератури Інституту педагогіки НАПН України

Впродовж семінару учасники послухали лекції, взяли участь в майстер-класах, круглих столах і дискусіях, обмінялися досвідом, налагодили партнерські зв’язки, познайомилися з бібліографічними джерелами з фаху, дізналися про нові навчальні ресурси та можливості.

Утєшева (Касянчик) Наталія Михайлівна, музикознавець та виконавець, старший викладач Вінницького педагогічного університету (Вінниця)

В результаті семінару було напрацьовано ряд пропозицій і рекомендацій для подальшої спільної діяльності.

Admin Автор:

Обсуждение закрыто.