Фестиваль Шалом, україно!

12 листопада 2019 року у Колонній залі столичної мерії з аншлагом пройшов Всеукраїнський фестиваль єврейської культури «Шалом, Україно!”

Ідея та втілення в життя фестивалю належить відомому діячу єврейської громади, засновнику Єврейського фонду в України та Єврейського форуму України, Аркадію Іллічу Монастирському, пам’ять про якого живе у численних громадських, культурних та освітніх ініціативах, які продовжують впливати на суспільство та рік за роком збирають повні зали та аудиторії.

Цьогорічний фестиваль “Шалом, Україно!” не став виключенням, адже до Єврейського фонду в Україні надійшло біля 100 заявок на участь зі всієї України, із яких організатором було вкрай важко вибрати найкращих, і, на жаль, через обмеження у часі не усі достойні виконавці потрапили на гала-концерт фестивалю.

Організатором музичного свята виступив Єврейський фонд в Україні за підтримки Єврейського форуму України, Київської міської державної адміністрації, Асамблеї національностей України, а також Голландського єврейського гуманітарного фонду.

Мета фестивалю — збереження та відродження єврейського вокального, танцювального і музичного мистецтва в Україні.

“Я б, мабуть, не наважилась проводити фестиваль “Шалом, Україно!”, бо це дуже складна та відповідальна справа, аби не передсмертне бажання Аркадія Монастирського, щоб фестиваль продовжувався,”- розповідає Роксана Гамарник, яка зараз очолила справу життя свого чоловіка.

До журі фестивалю-конкурсу увійшли відомі та поважні діячі культури та мистецтв. Очолив суддів Олександр Злотник, відомий український композитор, Народний артист України, ректор Київського інституту музики імені Рейнгольда Глієра:

“Цей фестиваль “Шалом, Україно!” був заснований Аркадієм Монастирський у 1996 році. На жаль, його вже немає, а фестиваль — є. Дуже багато талановитих дітей, і не лише дітей, бо вік учасників — від 5 до 82 років. Різні напрями, різні стилі, і головне, прекрасна музика, яку знає увесь світ, коли слухаєш ці твори — дивуєшся. Це єврейська культура, яка є частиною світової культури, але поруч ще й українська культура, і вони взаємозбагачуються.”

Олександр Злотник, відомий український композитор, Народний артист України, ректор Київського інституту музики імені Рейнгольда Глієра

Строгі, але справедливі оцінки отримали учасники фесту від Алли Рубіної, заслуженої артистки України, хореографа, головного балетмейстера театру російської драми ім. Лесі Українки та Драматичного театру ім. Івана Франка, доценту кафедри хореографії Національної академії керівних кадрів культури та мистецтв та Театрального університету.
Ось, як прокоментувала Алла Давидівна виступи учасників:

“Якщо ти бачиш від тих, хто прийшов на сцену, щиру віддачу, ти починаєш розквітати. Я вважаю, що учасники фестивалю показали високий професіоналізм, хоча беруть участь і аматорські, і професійні колективи. Вони представляють народне мистецтво з його душею, з його характерним лицем, з його особливим ставленням до життя, в даному випадку — це культура та мистецтво єврейського народу. Зрозуміло, що воно адаптоване до сьогоднішніх реалій, до умов роботи колективів, не завжди простих. Зазвичай, я оцінюю явища мистецтва з точки зору новизни, нового підходу, нового відчуття світу, привнесення сучасного життя, і не завжди це виходить в учасників, тому що іноді танцюють по канонах, і лінії, синхронність є найважливішим, замість того, щоб показати душу, світосприйняття того чи іншого народу … Але це єдине, що мене засмутило, а все інше: інструментальна музика, вокальна музика, танець — це було дуже цікаво, дуже різноманітно, і за репертуаром дуже потужно»

Алла Рубіна, заслужена артистки України, хореограф.

Також суддею виступив оперний та естрадний співак, Народний артист України Гурбан Аббасов:

“Мені дуже приємно, що сьогодні такий чудовий вечір, присвячений Аркадію Монастирському. Його соратники, його друзі, його найближча людина, Роксана, роблять все, для того, щоб цей прекрасний фестиваль був, адже він об’єднує всі народи з культурою єврейського народу в Україні, та й в усьому світі, щоб ця культура не забувалася. І я знаю, що якщо цей проект буде тривати, люди будуть отримувати задоволення, тому що єврейська культура визначна. Дякую організаторам фестивалю, спасибі міській владі і всім, хто підтримав Фестиваль хотілося б, щоб такі фестивалі частіше відбувалися в Україні.”

Змагання проходило у п’яти категоріях: “Вокал/соло”, “Вокал/ансамблі”, “Хореографія”, “Інструменталісти/соло” та “Інструменталісти/ансамблі”.

Володарем гранпрі фестивалю “Шолом, Україно!” у номінації “Вокал/соло” став Данило Карачевський, переможні місця посіли Маргарита Махоріна, Яна Олексенко та Катерина Акманова.

У номінації “Вокал/ансамблі” гранпрі фестивалю отримала Музично-театральна майстерня “RAZOM”, почесні місця посіли Вокальна студія “Авів” м. Суми під керівництвом Єлизавети Шерстюк та Квартет Київської муніципальної академії музики ім. Р. М. Глієра.

У номінації “Хореографія” гранпрі було присуджено Народному ансамблю єврейського танцю «Яхад» з м. Кропивницького,  переможні місця також здобули Народний художній колектив ансамбль народного танцю “Усмішка сонця” гімназії  №59, Хореографічний ансамбль “Нігунім” м. Чернівці фонду “Хесед-Шушана”, Хореографічний ансамбль “Дитинства світ”, Єврейський танцювальний ансамбль «Халом» з м.Київ.

Гранпрі фестивалю у номінації “Інструменталісти/соло” здобула Анастасія Плешко, переможні місця отримали Іван Шавлай та Валерій Лешо.

У номінації “Інструменталісти/ансамблі” головний приз фестивалю здобув Квартет саксофоністів КМАМ ім. Р. М. Глієра; відзнаку журі також отримав Струнний квартет КМАМ ім. Р. М. Глієра.

едучою та режисером заходу виступила телеведуча, акторка та співачка Наталія Кудряшова. Учасників та гостей привітали почесні гості фестивалю: Радник Посольства Держави Ізраїль в Україні, регіональний директор Представництва НАТІВ в Україні, Республіці Молдова, Середній Азії та Кавказькому регіоні, Фелікс Гурвіч; Керівник Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України, Юраш Андрій Васильович; Голова Асамблеї національностей України Ровшан Тагієв, організатори Фестивалю — Голова «Єврейського фонду в Україні» Роксана Гамарник, від Департаменту Культури КМДА — Ольга Власенко.

Хочеться подякувати виконавцям та гостям фестивалю за чудовий вечір, прекрасну музику, співи та запальні танці, з нетерпінням чекаю продовження цього музичного свята у наступному році!

Admin Автор:

Обсуждение закрыто.